Eric Fugeläng: Ett vidgat uppdrag
2017-09-27
Sedan den 1 juni 2017 har Riksantikvarieämbetet ett utvidgat ansvar inom museiområdet. Uppdraget som myndigheten fått innebär bland annat att främja utveckling och samarbete på museiområdet, att samla in och förmedla kunskaper samt att erbjuda teknik- och metodstöd till landets alla museer, oavsett deras geografiska läge, storlek, huvudman eller innehållsmässiga inriktning.
Den stora variationen av förutsättningar, behov och förväntningar innebär samtidigt en betydande utmaning för en myndighet som fått ett uppdrag likt vårt. Att vi på Riksantikvarieämbetet löpande kommer behöva avgränsa och fokusera våra aktiviteter gentemot ett antal noga utvalda utmaningar och möjligheter kommer nog de flesta se som självklart. Men en stor utmaning är ändå att löpande utvärdera hur verksamheten i praktiken påverkat museiarbetet och att skapa tydlighet kring olika aktörers roller, ansvar och befogenheter, oss själva inräknat.
En annan viktig framgångsfaktor för det vidgade uppdraget är att bygga upp en varaktig, bred och öppen dialog med museerna. Dialogen krävs för att bygga gemensam kunskap om vad som verkligen behövs för att skapa förändring och för att vi på Riksantikvarieämbetet ska kunna förklara och förankra vad vi som myndighet kan eller inte kan vara en del av. Vi måste vara både lyhörda och flexibla för att lyckas och vi behöver på ett intelligent sätt använda oss av de sammanslutningar och mötesplatser som redan finns. Museer är institutioner som förvaltar kunskap och redskap för att vi ska kunna förstå det förflutna, reflektera över det samtida och för att vi ska kunna skapa oss en framtid. Detta viktiga och utmanande samhällsuppdrag innebär att museerna dagligen ställs inför små och stora utmaningar som kräver mer eller mindre odelad uppmärksamhet och tid är som bekant en ändlig resurs.
Som tur är finns det många väl fungerande nätverk, föreningar, förbund och andra sammanslutningar inom museiområdet idag. Det ger goda förutsättningar för en bred dialog och många har vi genom Museidialogen redan haft förmånen att möta. Fler tankar om Riksantikvarieämbetets vidgade uppdrag och hur vår organisation förändras för att möta detta kan du också läsa om i Riksantikvarien Lars Amréus tidigare gästblogginlägg Vi är ödmjuka inför uppdraget.
---
Eric Fugeläng fotograferad av Wilda Nilsson
Tidigare blogginlägg: En ny kulturarvspolitik